MEGA CENTER İşletme Gıda ve Ticaret Merkezi
Anasayfa Sektörler İşletme Yönetimi Reklam İletişim
 
  Üye Girişi
 
Sektörler
İstek ve Öneri
İlanlar
Basın ve Galeri
Yurtdışı Talepleri ve İhaleler
Konuk Yazarlar
 
Anket
Sosyal Sorumluluk
 
 
HABER DETAY
Yumurtada %23 ihracat artışı
2011'de 285 milyon dolar ihracat yapan yumurtacılık sektörü, ihracatını 2012'de % 22.91 artırarak 350 milyon 995 bin dolara yükseltti.

 

2011 yılında 285 milyon 556 bin dolar ihracat yapan Türk yumurtacılık sektörü, ihracatını 2012'de yüzde 22.91 arttırarak 350 milyon 995 bin dolara yükseltti. İhracatta ilk sırayı önceki yıl olduğu gibi yine Irak aldı. Geçen yıl Irak'a 318 milyon 812 bin dolarlık yumurta ihracatı yapıldı. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri
Hüseyin Sungur, artan yem maliyetlerine karşılık fiyatların aynı oranda artmamasının yumurta üreticisini ayakta kalmakta zorladığını belirtirken, aracılar yüzünden  yumurtanın tüketiciye pahalı ulaştığını söyledi. 2012 yılında özellikle artan yem maliyetlerini karşılamakta ve bunu satış fiyatına yansıtmakta zorlanan yumurta üreticileri, olumsuzluklara rağmen 2012 yılını ihracatta başarılı bir performans gösterdi. 2011 yılında 288 milyon 556 bin dolar olan yumurta ihracatı, 2012'de yüzde 22.91 oranında artarak 350 milyon 995 bin dolara yükseldi. Beyaz ette olduğu gibi yumurta ihracatının da büyük kısmı Irak'a gerçekleştirildi. Geçen yıl damızlık, damızlık olmayan ve sofralık olmak üzere üç başlık altında Irak'a toplam 322 milyon 573 bin dolarlık yumurta ihracatı yapıldı. Bu da 350.9 milyon dolarlık ihracatın yüzde 91.90'ına karşılık geliyor.
 
Geçen yıl 4 milyar yumurta ihraç edildi
 
Sektördeki gelişmeleri DÜNYA'ya değerlendiren YUMBİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, artan maliyetlere ve zorlaşan rekabet şartlarına rağmen yumurta üreticisinin ihracatta yeni bir başarıya imza attığını söyledi. Geçen yıl üretimin yüzde 27'sine karşılık gelen 4 milyar adet yumurta ihracatı yapıldığının altını çizen Sungur, sektörde bin 100 ticari işletmenin 3 bin kümeste üretim yaptığını bildirdi. Yaklaşık 3 milyar liralık cirosuyla 100 bin kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlayan yumurta sektörünün arz talep dengesini oluşturmakta zorlandığını ifade eden Hüseyin Sungur, stoklama imkanı olmayan ürünün 21 günlük pazarda kalma zorunluluğunun  olumsuzluk yarattığını kaydetti. İç tüketim ve ihracata bağlı olarak yumurta üretiminin her yıl arttığını söyleyen Hüseyin Sungur, yem fiyatlarına bağlı olarak maliyetin de yükseldiğini vurguladı. Yılbaşında tonu 780 lira olan yemin bugün 880 liraya yükseldiği bilgisini veren Sungur, maliyeti 17 kuruş olmasına rağmen, en büyük boy yumurtanın satış fiyatının ortalama 18.4 kuruşta kaldığını söyledi. Sungur, 2007-2012 yıllar arasında yem fiyatları yüzde 77 artarken,  ürün fiyatlarının ancak yüzde 41 arttığını belirtti.
 
Üreticilerin yumurtayı ucuza satarken, aracıların ilave kazançlarını  tüketicilerin ödemek zorunda kaldığını bildiren Sungur, yem ve aracılık çelişkilerinin giderilmesinin önemine işaret etti. 2013'te küçük üretici sıkıntı yaşayabilir Yumurta sektörünün gündemini 2013 yılında da hayvan sağlığı, yeni gıda güvenliği yaklaşımları, yem ve yumurta fiyatlarının oluşturacağı bilgisini veren Hüseyin Sungur, özellikle küçük üreticilerin pazarlama konusunda sıkıntı yaşayabileceğini bildirdi. Yumurta üreticisin; maliyet, mevzuat uyumu, pazarlama gibi devasa sorunları tek başına çözmesinin mümkün olmadığını ifade eden Hüseyin Sungur, şunları söyledi: "Üreticiler birlikteliklerini ticari
oluşumlarla da güçlendirmek zorundadır. Ancak böylelikle, girdilerini daha ucuza temin edebilir, ürününü hak ettiği fiyata satabilir ve üretimini sürdürebilir."
 
Dünya
Bu haber 1589 kez okundu...
 
Diğer Haber Başlıkları
Müsiad Başkanına Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Ziyareti
  devamı...
İstanbul Ticaret Odası Ziyareti
  devamı...
İstanbul Valimize Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
C Blok Zemin Altı Otopark Ücretleri.
  devamı...
Sayın Kemal Kılınç MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Milletvekillerine kefir ikram etti.
  devamı...
İş dünyasından ‘kemik suyu shot’ modası
  devamı...
İspanya Etten Tavuğa Döndü
  devamı...
2012 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı
  devamı...
Saman yok, hayvanlar Arabistan'a
  devamı...
Eker'den unculara kötü haber
  devamı...
Sebze meyve halleri iflasın eşiğinde...
  devamı...
Bitkisel ürünlerde kimyasal ilaç bulduk
  devamı...
Yumurtada %23 ihracat artışı
  devamı...
Etteki korkunç fiyat oyunu
  devamı...
Küresel gıda krizinin arkasında ne var?
  devamı...
Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor
  devamı...
Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu
  devamı...
Çam balının geleceği araştırılıyor
  devamı...
Artık çay da içemeyeceğiz!
  devamı...
İzmit pişmaniyesinin tadı, kıtaları aştı
  devamı...
Felaketzede üreticiye iyi haber
  devamı...
Canlı hayvan ve et ithalatı fiilen durduruldu
  devamı...
Hizmet sektörüne vizesiz Avrupa
  devamı...
Türkiye'nin buğday üretimi düşecek
  devamı...
Organik ürün ucuzlayacak
  devamı...
Ekmeğe dokunan dokunana!
  devamı...
Sonunda ete bunu da kattılar!
  devamı...
Balık bolluğu, tavuk eti fiyatında indirim yaptırdı
  devamı...
Tekstilin ihracat kapısı Merter olacak
  devamı...
 
Copyright © 2011 Mega Center İşletme Yönetimi
Tüm Hakları Saklıdır.
Anasayfa | Sektörler | İşletme Yönetimi | Reklam | İletişim
Banka Hesap Numaralarımız
PCDOKTORUM
Megacenter Facebook Sayfası
Bugün: 444 | Dün: 761 | Toplam: 1208943 | Max: 1897 | Ortalama: 562