MEGA CENTER İşletme Gıda ve Ticaret Merkezi
Anasayfa Sektörler İşletme Yönetimi Reklam İletişim
 
  Üye Girişi
 
Sektörler
İstek ve Öneri
İlanlar
Basın ve Galeri
Yurtdışı Talepleri ve İhaleler
Konuk Yazarlar
 
Anket
Sosyal Sorumluluk
 
 
HABER DETAY
Küresel gıda krizinin arkasında ne var?
Eleştirmenler, borsa spekülatörlerini dünyadaki gıda fiyatlarının yükselmesi sebebiyle suçluyor. Yapılan yeni bir çalışma dünyadaki açlığın kökeninin başka bir yerde olduğuna işaret ediyor.

 

Ticari gıda ürünleriyle ilgili tartışma ilk olarak 2007’de alevlendi. Haziran 2007 ile Haziran 2008 arasında Etiyopya’daki mısır fiyatları yüzde 200 arttı.  Somali’de buğday fiyatları yüzde 300, Sudan’da ise yüzde 90 artış gösterdi.  Gıda fiyatlarındaki bu hiperenflasyon, birçok ülkede gösterilerin düzenlenmesine neden oldu. 
Bu sorunun temeline inmek isteyen her girişim, kaçınılmaz şekilde borsa tartışmaları ile sonuçlanıyor. Deutche Welle’nin haberine göre, Foodwatch, Oxfam ve Weed gibi sivil toplum kuruluşları, finansal aktörlerin bu krizdeki paylarının büyüklüğüne işaret ediyor. Bankalarla yatırım fonlarının gıdaya çok büyük miktarlarda para yatırdıklarını ve büyük kârlar elde etmeye çalıştıklarını söylüyor.
 
Oxfam ticaret politikası danışmanı David Hachfeld “Yatırım fonları uluslararası pazardaki fiyatları sürekli olarak etkiliyor. Geçtiğimiz yıllarda, hacmi yaklaşık 100 milyar dolar artırdılar.” diyor. Hachfeld fonların bu şekilde gıda fiyatlarını artırıp fiyatları yukarı çekebildiğini belirtiyor. 
 
Sebep borsa mı?
 
Ne var ki, Halle-Wittenberg Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma bu teze karşı çıkıyor. Araştırmaya göre 2010 ve 2012 yılları arasında yayınlanan 10 bilimsel makale ve 25 çalışma, yükselen gıda fiyatlarındaki artışın sebebinin finansal spekülasyonlar olmadığını savunuyor.
 
“Finansal spekülasyon bir özel gösteridir” diyen, iş etiği uzmanı İngo Pies daha önemli sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğini belirtiyor. Pies’e göre öncelikle politik hataların önüne geçmek, pazarları geliştirmek ve teknoloji transferini hızlandırmak gerekiyor. 
 
Sivil toplum kuruluşlarının çoğu ise karşı görüş bildiriyor. Birçok STK öncüsü, araştırmacıları bilimsel olmayan yaklaşımlara sahip olmakla ve sonuçlara ilgili diğer çalışmaları dahil etmemekle suçluyor. 
 
Weed’den Markus Henn “Sadece kendi görüşlerine uyan çalışmalardan bahsediyorlar” diyor.  Henn, araştırmacıların sadece kendi yaklaşımlarına uyan çalışmaları desteklediklerini diğerlerini ise detaylı bir biçimde eleştirdiklerini belirtiyor. University of Halle-Wittenberg’den Ingo Pies ise bu eleştirilere “Bu organizasyonlar bilimsel olmayan çalışmalar sunuyorlar, ve bilim-adamı olmayan kişilere referans veriyorlar” diyerek karşı çıkıyor.
 
Yükselen hayat standartlarının sonucu
 
Yapılan yeni çalışmanın yazarları, işin açık ve net olduğunu savunuyor: Tarım ürünlerinin fiyatlarındaki yükseliş, sadece borsa spekülasyonları ile açıklanamaz. Başka unsurlar da var.
 
“İnsanlar bugünlerde geçmişe göre daha kaliteli yemek yiyorlar. Artık et yiyebilecek paraları var. Bu da tarımsal ürünlere talebi büyük oranda artırıyor.” diyor İngo Pies. Son on yılın en belirgin faktörünün bu olduğunu söyleyen Pies, bunun önümüzdeki dönemde de pazarı etkileyeceğini belirtiyor.  
 
Yükselen gıda fiyatları Afrika’da açlığa sebep oluyor 
 
Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) gibi enstitüler de bu tezi kısmen de olsa destekliyor. Bir yandan, 2008 mali krizinden bu yana ekilebilir araziler üzerindeki spekülasyonlarda keskin bir artış olduğunu kabul ediyorlar, diğer yandan finansal spekülasyonun fiyatlarındaki artışın nedeni olduğuna inanmıyorlar.
 
Alman Kalkınma Enstitüsü’nden Michael Brüntrup ise daha detaylı bir bakış açısına sahip olmak gerektiğini vurguluyor.  “ABD, Rusya ve Avustralya gibi ülkelerde, hasatlardaki başarısızlığın da fiyatların oynamasına neden olduğuna tanık olduk” diyen Brüntrup, spekülasyonların fiyatları etkilemesi tahmin etmenin zorluğuna dikkat çekiyor. 
 
Gıda fiyatları dünya çapında yükselmeye devam ederken tartışma daha da büyüyor. OECD'ye göre, mısır, pirinç ve buğday gibi temel gıda maddelerinin fiyatı, artan nüfus nedeniyle tırmanmaya devam edecek. Birçok Batı Afrika ülkesinde, en çok etkilenen ürün ise  buğday.
 
Retail News
Bu haber 1530 kez okundu...
 
Diğer Haber Başlıkları
Müsiad Başkanına Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Ziyareti
  devamı...
İstanbul Ticaret Odası Ziyareti
  devamı...
İstanbul Valimize Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
C Blok Zemin Altı Otopark Ücretleri.
  devamı...
Sayın Kemal Kılınç MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Milletvekillerine kefir ikram etti.
  devamı...
İş dünyasından ‘kemik suyu shot’ modası
  devamı...
İspanya Etten Tavuğa Döndü
  devamı...
2012 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı
  devamı...
Saman yok, hayvanlar Arabistan'a
  devamı...
Eker'den unculara kötü haber
  devamı...
Sebze meyve halleri iflasın eşiğinde...
  devamı...
Bitkisel ürünlerde kimyasal ilaç bulduk
  devamı...
Yumurtada %23 ihracat artışı
  devamı...
Etteki korkunç fiyat oyunu
  devamı...
Küresel gıda krizinin arkasında ne var?
  devamı...
Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor
  devamı...
Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu
  devamı...
Çam balının geleceği araştırılıyor
  devamı...
Artık çay da içemeyeceğiz!
  devamı...
İzmit pişmaniyesinin tadı, kıtaları aştı
  devamı...
Felaketzede üreticiye iyi haber
  devamı...
Canlı hayvan ve et ithalatı fiilen durduruldu
  devamı...
Hizmet sektörüne vizesiz Avrupa
  devamı...
Türkiye'nin buğday üretimi düşecek
  devamı...
Organik ürün ucuzlayacak
  devamı...
Ekmeğe dokunan dokunana!
  devamı...
Sonunda ete bunu da kattılar!
  devamı...
Balık bolluğu, tavuk eti fiyatında indirim yaptırdı
  devamı...
Tekstilin ihracat kapısı Merter olacak
  devamı...
 
Copyright © 2011 Mega Center İşletme Yönetimi
Tüm Hakları Saklıdır.
Anasayfa | Sektörler | İşletme Yönetimi | Reklam | İletişim
Banka Hesap Numaralarımız
PCDOKTORUM
Megacenter Facebook Sayfası
Bugün: 449 | Dün: 761 | Toplam: 1208948 | Max: 1897 | Ortalama: 562