MEGA CENTER İşletme Gıda ve Ticaret Merkezi
Anasayfa Sektörler İşletme Yönetimi Reklam İletişim
 
  Üye Girişi
 
Sektörler
İstek ve Öneri
İlanlar
Basın ve Galeri
Yurtdışı Talepleri ve İhaleler
Konuk Yazarlar
 
Anket
Sosyal Sorumluluk
 
 
HABER DETAY
Haber -Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor.

 

Haber -Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor.

Kasaplık, besilik canlı hayvan ithalatında halen geçerli olan % 15 gümrük vergisi % 30’a çıkarılıyor.. Bakanlar kurulunun tüm üyelerinin imzasına açılan kararname Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın imzasından sonra Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra Resmi Gazetede yayınlanıp geçerli hale gelecek..

Yayınlanacak kararnamede % 15’lik bir gümrük vergisi oranı artışı kasaplık canlı hayvanda 1000 TL, besilik hayvanlarda ise 500-600 TL ithalatçılara ek maliyet getirecek.

İthalata gelen bu ek gümrük vergisi artışı hayvancılık sektörünün nefes almasına yetmeyecek.

 Besiciler, damızlık sığır-çiğ süt üreticilerinin ürettikleri erkek danaların ithal besi, kasaplık hayvan ithalatındaki ek vergi miktarındaki bu küçük yükselme olan % 15’lik artış ile yine rekabet edemeyecekleri, düşük olan 70-80 kuruştan satın alınan çiğ süt bedelleri ile erkek dana ve düve üretiminin sürdürülebilir olamayacağı bildiriliyor.

2008 Mart ayında canlı, besilik, kasaplık hayvanlarda gümrük vergisi oranı % 135 idi. Nisan 2008 yılında Et Balık Kurumuna, daha sonra aynı yılın Agostos ayında gümrük vergileri sıfırlanmış kasaplık, besilik hayvan ithalatı özel sektöre de serbest bırakılmıştı. 2011 yılında gümrük vergisi sıfırdan % 15’e yükseltilmişti. Şimdiki hazırlanan kararname ile % 30’a yükseltilecek..

2,5 yılı aşkın süredir devam eden besi, kasaplık hayvan ithalatı 2,5 milyar TL cari açığa yol açmış, hazinenin ziraat bankasına sıfır faizli kredi sübvansiyon taahhüdü de 2,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2008 yılında çiğ süt krizinin oluşturulduğundan bu yana toplam hayvancılık destekleri, cari açık kredi sübvansiyonları 10 milyar TL’ye ulaşmış ise de yeterli hayvan sayısına ulaşılamamıştır..

Hayvan sayımızın 2008-2009 yılı sürecinde aniden kaybedilmesinin yegane sebebi çiğ süt fiyatlarının 2008 yılı yaz ayında düşürülmüş olmasıdır..

Yeterli hayvan sayısına ulaşılamamasının önünde iki engel var olup, birincisi  çiğ sütün fiyatlarının satın alıcılar tarafından düşük tutulup hayvancılığın sürdürülebilir olmaktan çıkması, ikincisi ise devam eden kasaplık, besilik canlı hayvan ve kesilmiş, dondurulmuş et ithalatıdır.

Türkiye et, canlı hayvan ihraç eden ülkelerin büyük tedarikçisi konumuna düşmüştür..

Besicilere kilosu 16 TL’ye mal olan et ile ithal et, kasaplık, besilik hayvan etleri ile yerli üreticiler rekabet edememektedir.

Kamuoyu, hayvancılık sektörü, ithalattaki gümrük oranlarının ne zaman % 135 seviyelere getirileceğini bilmemektedir. Bu yönde Parlamentoda soru önergesi veren milletvekillerinin soruları da cevapsız kalmakta oluşu Bakanlığında bu sorunun cevabını bilmediği göstermektedir.. Yeterli hayvan sayısını elde etmenin stratejik bir plan dahilinde olması gerektiğini düşünen hayvancılık sektörü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırlayıp Ekonomi Bakanlığına sunduğu zorunlu hazırlanmış olan Stratejik Planı’ nda hayvancılığın hangi yılda yeterli hale getirileceği, ithalatın ne zaman son bulacağı doğrultusunda  doğrusu alt verileri sağlam olan açık bir hedef yoktur.. Dolayısı ile GTHB’nın hayvancılık ürünleri  ve gıda ile ilgili 2023 hedeflerinin stratejik planlanmış hedefler değil bir öngörüden ibaret olduğu var sayılmalıdır.

Hangi üretimde olursa olsun o üretim bir stratejik değer taşıyor ise o sektörün iyi ve kötü yönleri ortaya konularak, iyi yönlerden istifade edilerek kötü yönlerin iyileştirilmesi tercih edilmelidir..Kamu kaynaklarının dönüşümlü olmasının gereği budur.

Bakanlık; hayvan varlığımız ile ilgili kötü yönleri iyileştirmek için sıfır faizli kredi, hayvancılık desteklerinin artırılmasının karşısında çelişkili olan ithalat tutumunu sürdürmekte, bir şekilde bu desteklemeler yabancı ülke çiftçilerine gitmekte, hayvancılık sektörü ancak destekle büyüme sergiler iken aynı sektörün satın alıcıları olan endüstriyel süt sektörü kendi kendine büyüme gösterebilmektedir.

Yeterli hayvan sayısına ulaşmak için çiğ sütün fiyatlarının sürdürülebilir olması için 1,2 TL olmalıdır. Çünkü çiğ süt; hayvancılığımızın dinamosudur.

Sürdürülebilir besicilik, damızlık, çiğ süt üretimi için kasaplık, besilik canlı hayvan ithalatındaki gümrük vergisi oranlarının eski hali olan % 135 oranına getirilmelidir..

Mahreç: Çiğ Süt Üreticileri Grubu

Bu haber 1851 kez okundu...
 
Diğer Haber Başlıkları
Müsiad Başkanına Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Ziyareti
  devamı...
İstanbul Ticaret Odası Ziyareti
  devamı...
İstanbul Valimize Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
C Blok Zemin Altı Otopark Ücretleri.
  devamı...
Sayın Kemal Kılınç MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Milletvekillerine kefir ikram etti.
  devamı...
İş dünyasından ‘kemik suyu shot’ modası
  devamı...
İspanya Etten Tavuğa Döndü
  devamı...
2012 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı
  devamı...
Saman yok, hayvanlar Arabistan'a
  devamı...
Eker'den unculara kötü haber
  devamı...
Sebze meyve halleri iflasın eşiğinde...
  devamı...
Bitkisel ürünlerde kimyasal ilaç bulduk
  devamı...
Yumurtada %23 ihracat artışı
  devamı...
Etteki korkunç fiyat oyunu
  devamı...
Küresel gıda krizinin arkasında ne var?
  devamı...
Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor
  devamı...
Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu
  devamı...
Çam balının geleceği araştırılıyor
  devamı...
Artık çay da içemeyeceğiz!
  devamı...
İzmit pişmaniyesinin tadı, kıtaları aştı
  devamı...
Felaketzede üreticiye iyi haber
  devamı...
Canlı hayvan ve et ithalatı fiilen durduruldu
  devamı...
Hizmet sektörüne vizesiz Avrupa
  devamı...
Türkiye'nin buğday üretimi düşecek
  devamı...
Organik ürün ucuzlayacak
  devamı...
Ekmeğe dokunan dokunana!
  devamı...
Sonunda ete bunu da kattılar!
  devamı...
Balık bolluğu, tavuk eti fiyatında indirim yaptırdı
  devamı...
Tekstilin ihracat kapısı Merter olacak
  devamı...
 
Copyright © 2011 Mega Center İşletme Yönetimi
Tüm Hakları Saklıdır.
Anasayfa | Sektörler | İşletme Yönetimi | Reklam | İletişim
Banka Hesap Numaralarımız
PCDOKTORUM
Megacenter Facebook Sayfası
Bugün: 393 | Dün: 761 | Toplam: 1208892 | Max: 1897 | Ortalama: 562